System oceny


Do oceny stanu plakatów używamy uniwersalnej skali oprcowanej przez Jona Warrena, autora „Warren’s Movie Poster Price Guide”. System dziesięciostopniowej klasyfikacji jest bardziej przejrzysty od zwykłego stwierdzenia określającego stan plakatu, jako „dobry”.

C10 – MINT – Idealny. Jakość inwestycyjna. Plakat jest „jak nowy”, lub w takim samym stanie jak w dniu jego wydrukowania. Ocenę taką otrzymuje plakat, który wykazuje niesamowity stan zachowania, bez widocznych wad z wyjątkiem bardzo drobnych wad, mogących mieć miejsce podczas procesu dukowania. Druk powinien być idealny. Proces przycinania, składania nie może spowodować jakichkolwiek uszkodzeń. Dopuszczalna jest linia zgięcia, która miała miejsce gdy plakat został wprowadzony do maszyny składającej. Jeśli podczas składania została złamana linia atramentu, powodująca białą kreskę, plakat nie może być oceniony na C10.


C9 – NEAR MINT – Zbliżony do idealnego. Jakość Inwestycyjna. Plakaty nie noszące śladów użytkowania, lub bardzo ostrożnie używane, mogą mieć drobne wady w postaci delikatnych naddarć krawędzi, po jednej dziurce w każdym rogu po pinezce, lub inne drobne skazy. Plakat może być nieużywany, lub eksponowany, ale bardzo starannie przechowywany po użyciu. Plakat może posiadać minimalne ślady zagięć w narożnikach wynikające z dopasowania do np. gabloty, krawędzie niepostrzępione. Plakat może mieć maksymalnie 3 linie złożenia, ale tylko w przypadku gdy nie wpływa to znacząco na cały projekt, może posiadać również delikatne fałdy nie uszkadzające druku.


C8 – EXCELLENT – Doskonały. Jakość inwestycyjna. Powszechnie określana jako A lub Very Fine. Plakat mógł być nieużywany, lub użyty ale został starannie zakonserwowany po ekspozycji. Jeśli ocenę C9 przyznajemy dla plakatu prawie nowego, to C8 niewiele jej ustępuje. Ponadprzeciętne zachowanie, plakat może wykazywać minimalne ślady użytkowania. Plakaty jasne i czyste. Plakat nie posiada większych wad, ale może miec kilka nieznacznych, np. drobne zmarszczyki, oznaki starzenia się papieru ( papier może być lekko pożółkły). Plakat może być po delikatnej renowacji, jeśli jest zrobiona profesjonalnie. Plakat powinien być jasny, czysty, bez znaczącej utraty koloru. Dopuszczalne są napisy na odwrocie plakatu, nie przebijające na drugą stronę. Ubytki w klasie C8 nie są dozwolone, podobnie jak liczne zmarszczki wpływające na ogólny wizerunek plakatu.


C7 – VERY GOOD to EXCELLENT – Bardzo dobry do doskonałego. Nadal bardzo ładnie zachowany plakat. Zazwyczaj w tej klasie plakat posiada podklejenia specjalistyczną taśmą, niewielkie naderwania. Dopuszczalne są drobne wilgotne plamy na niewielkiej części plakatu.


C6 – VERY GOOD – Bardzo dobry. Typowy używany plakat w średnim stanie. Nietypowe defekty są dokładnie opisane. Plakat może posiadać brązowe ślady w niewielkiej, mało znaczącej części. Drobne naprawy są dopuczszalne. Wizualnie plakat powinien się prezentować bardzo dobrze. Drobne zabrudzenia mogą być obecne. Większe plakaty mogą mieć drobne zagięcia, fałdy, zagniecenia. Plakat powinien być kompletny, a jeśli nie, to poważne problemy powinny być opisane. W każdym przypadku, wymiana papieru i przywracanie koloru są szczegółowo opisane. Taśma dopuszczalna w dowolnym miejscu na plakacie. Wyblakniecia plakatów od słońca są również opisane. Uszkodzenia papieru przez owady i gryzonie nie są dopuszczalne w tej klasie. Typowe defekty, które spychają plakaty do tej klasy obejmują intensywne linie zgięcia, dużą liczbę otworów, zagięte rogi, linie złożenia wzmocnione taśmą, niewielkie ubytki papieru, postrzępione krawędzie. Plakaty w tym stanie są bardzo powszechne.


C5 – GOOD TO VERY GOOD – Dobry do bardzo dobrego. Plakat zużyty, wykazujący znaczące ślady użytkowania, takie jak wiele zgięć lub otworów, taśmy, zabrudzenia, minimalne ubytki, dopuszczalne napisy po stronie ekspozycji (długopis/ołówek). Plakaty spadają do klasy C5 w przypadku, gdy istnieje większa liczba ogólnych wad, niż normalnie można spodziewać się w klasie C6.


C4 – GOOD – Dobry. Poniżej średniej, ale nadal nadaje się wyeksponowania. Mocno używany z istotnymi śladami użytkowania, które mają wpływ na ogólną atrakcyjność wizualną. Dopuszczalne ubytki papieru (dokładnie opisane). Może posiadać uszkodzenia, które rzutują na wizualny aspekt plakatu.


C3 – FAIR – Dostateczny. Plakat mocno zużyty, najczęściej nie nadaje się do ekspozycji, bez wcześniejszej profesjonalnej renowacji.


C2 – POOR TO FAIR – Słaby do dostatecznego. Bardzo zużyty, dopuszczalne znaczące ubytki, plamy, wyblaknięcia.


C1 – POOR – Słaby. Najniższy stopień opisujący plakat w najgorszym możliwym stanie. Ciężkie uszkodzenia, duże ubytki, papier kruchy, rozpadający się. Przedmioty w tej klasie, oprócz cennych unikatowych grafik, mają niewielką wartość, lub są bezwartościowe.

Papier, na którym drukowano archiwalne plakaty jest materiałem kruchym i bardzo rzadko można spotkać plakaty w stanie MINT. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze zbiory nie uległy zniszczeniu i przechowujemy plakaty w odpowiednich do tego warunkach.